باستان شناسی زیر آب به کمک روبات های انسان نما. تاریخ انتشار : شنبه, 11 اردیبهشت 1395 08:49. تیمی از طراحان بین المللی موفق به ساخت روبات غواص انسان نما شده اند که می تواند شرایط محیطی و حس لامسه خود را به کاربر منتقل کرده و ماموریت های خطرناک در مناطق عمیق اقیانوس را اجرا کند. تیمی متشکل از پژوهشگران و دانشمندان بین المللی از دانشگاه های استنفورد و دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله به سرپرستی پرفسور عثمان خطیب که متخصص علوم کامپیوتری محسوب می شود؛ در حال تکمیل پروژه ای هستند که در آن نوع اولیه ...

باستان شناسی زیر آب به کمک روبات های انسان نما

تاریخ انتشار : شنبه, 11 ارديبهشت 1395 08:49


اخبارعلمی,خبرهای علمی,ربات

تیمی از طراحان بین المللی موفق به ساخت روبات غواص انسان نما شده اند که می تواند شرایط محیطی و حس لامسه خود را به کاربر منتقل کرده و ماموریت های خطرناک در مناطق عمیق اقیانوس را اجرا کند.

تیمی متشکل از پژوهشگران و دانشمندان بین المللی از دانشگاه های استنفورد و دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله به سرپرستی پرفسور عثمان خطیب که متخصص علوم کامپیوتری محسوب می شود؛ در حال تکمیل پروژه ای هستند که در آن نوع اولیه و پروتو تایپ روباتی انسان نما با هدف اجرای ماموریت های کاوش در اعماق آب طراحی می شود . این پروژه با عنوان اقیانوس یک یا Ocean One معرفی شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این رابطه ؛ روبات فوق الذکر دارای سری با چشمان برجسته است که به وی چشم اندازی وسیع داده و همچنین به دو بازوی مشابه انسان مجهز است که قادر به لمس اشیا مختلف بوده و می تواند حس لامسه خود را به کاربر و فرد کنترل کننده خود اطلاع داده و منتقل کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این رابطه ؛ روبات فوق الذکر دارای سری با چشمان برجسته است که به وی چشم اندازی وسیع داده و همچنین به دو بازوی مشابه انسان مجهز است که قادر به لمس اشیا مختلف بوده و می تواند حس لامسه خود را به کاربر و فرد کنترل کننده خود اطلاع داده و منتقل کند.

پرفسور خطیب در رابطه با کاربرد و مشخصات این روبات گفت : شما در هنگام کار کردن و هدایت این روبات دقیقا می توانید حس کنید که وی در حال انجام چه کاری اس��. شرایط به گونه ای طراحی شده که کاربر احساس حضور در موقعیت روبات را داشته و شما می توانید دقیقا چیزهایی که توسط وی لمس می شود را حس کرده و ابعاد آن را دریابید.

در بدنه این روبات همچنین سنسور های ویژه ای نصب شده است که شرایط محیطی را رصد کرده و به صورت اتوماتیک شرایط ایستائی روبات را تعیین می کند.

گفتنی است چندی پیش تیم طراحان روبات اقیانوس یک آن را به طور عملی برای مشاهده و بررسی کشتی لا لونه La Lune که در سال 1664 در سواحل فرانسه غرق شده بود و به ناوگان سلطنتی لوئی چهاردهم تعلق داشت ، مورد بهره برداری قرار داده و این آزمایش با موفقیت انجام شد.

این ماموریت از نظر شرایط و موقعیت کشتی مزبور بسیار با اهمیت تلقی می شد زیرا این کشتی در منطقه ای عمیق غرق شده و فعالیت غواصان در این محل با مشکلات و خطرات متعددی همراه است در صورتی که روبات انسان نمای اقیانوس یک توانست به راحتی و بدون مشکل به اعماق آب فرو رفته و با کنترل پرفسور خطیب ، اشیایی را از عرشه کشتی برداشته و در سبد محافظ خود قرار داده و به سطح آب بازگردد . در این گزارش ویدئویی به مشاهده این ماموریت می پردازیم.

 

اخبار علمی - سیناپرس

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه