دانشمندان خواستار مجوز برای اصلاح ژن‌های جنین انسان شدند

دانشمندان خواستار مجوز برای اصلاح ژن‌های جنین انسان شدنددانشمندان خواستار مجوز برای اصلاح ژن‌های جنین انسان شدند

دانشمندان انگلیسی در مجموعه‌ای از آزمایشات برای درک بیشتر مراحل اولیه رشد انسان و نیز علل سقط مکرر جنین، خواستار کسب مجوز جهت اصلاح ژنهای جنین انسان شدند.

دانشمندان انگلیسی در مجموعه‌ای از آزمایشات برای درک بیشتر مراحل اولیه رشد انسان و نیز علل سقط مکرر جنین، خواستار کسب مجوز جهت اصلاح ژنهای جنین انسان شدند.

تنها چند ماه پس از این که دانشمندان چینی با اعلام استفاده از یک شیوه متحولانه موسوم به Crispr/Cas9 برای ویرایش ژن به منظور اصلاح ژنتیکی جنین انسان، سبب تشویش اذهان عمومی شدند، «کتی نیاکان»، دانشمند موسسه فرانسیس کریک لندن از مرکز تنظیم باروری انگلیس برای انجام آزمایشات مشابه درخواست مجوز کرد.

دانشمندان سلول‌های بنیادی تاکید کرده‌اند که وی به هیچ وجه قصد تغییر ژنتیکی جنین به منظور استفاده در تولید مثل انسانی را ندارد.

به گفته وی،‌ این آزمایش می‌تواند به رشد جنین بعد از لقاح آزمایشگاهی کمک کند و درمان‌های بالینی موثرتری را برای ناباروری ارائه دهد.

در حال حاضر دانشمندان توان بالقوه استفاده از crisper را که به آن‌ها اجازه اصلاح مجازی ژنهای مورد نظر از جمله در جنین انسان را می‌دهد، مورد بحث قرار دادند.

اگرچه این فناوری می‌تواند دانشمندان را در کشف و تغییر و جابجا کردن عیوب ژنتیکی توانمند سازد، اما منتقدان ابراز کرده‌اند که این فناوری از قابلیت خلق «نوزادان طراحی شده» با صفات مطلوبی مانند هوش و یا توانایی ورزشی برخوردار است.

نیاکان اظهار کرد: ما به فکر تغییر ژنها برای اهداف بالینی نیستیم، بلکه به عملکرد اولیه رشد جنین علاقه‌مندیم. اگر هر کدام از دستاوردهای ما راهی را برای ارتقای رشد جنین بعد از لقاح مصنوعی ارائه دهد، تعداد دفعات کاشت را بهبود بخشیده یا از سقط جنین جلوگیری کند، با روشهای مرسوم مرتبط است نه با دستکاری در ژنها.

مجلس انگلستان، قوانین لقاح مصنوعی را در سال 2008 در این کشور اصلاح کرد تا دستکاری ژنتیکی جنین کمتر از 14 روز را به شرط استفاده از آن برای تحقیق و برخورداری از مجوز رسمی از سازمان لقاح و جنین شناسی، قانونی کند.

 

اخبارعلمی - ایسنا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه