شناسایی ژن مرتبط با خطر سکته مغزی درجوانان

شناسایی ژن مرتبط با خطر سکته مغزی درجوانان


اخبار,اخبار علمی,سکته مغزی

اخبار علمی - شناسایی ژن مرتبط با خطر سکته مغزی درجوانان

دانشمندان اسپانیایی رابطه ژن PHACTR1، با خطر پارگی عروق گردن را که یکی از اصلی ترین دلایل سکته مغزی در جوانان است، شناسایی کردند.

دانشمندان اسپانیایی موسسه بیماری های عصبی عروقی «وال د هبرون» بارسلونا رابطه ژن PHACTR1،با خطر پارگی عروق گردن را که یکی از اصلی ترین دلایل سکته مغزی در جوانان است، شناسایی کردند.

به گزارش ایرنا به نقل ازخبرگزاری افه، دانشمندان برای این مطالعه که درمجله علمی «نیچر ژنتیکس» منتشر شده، یک آزمایش کامل ازژنوم یکهزار و 400 بیمار که دچار پارگی عروق گردن شده بودند و14 هزار نفردیگر که برای کنترل انتخاب شده بودند، انجام دادند .

دانشمندان دراین رابطه کشف کردند که افراد حامل یک نوع ژن PHACTR1 ، احتمال بیشتری برای دچار شدن به این بیماری که یکی از عمده ترین دلایل سکته مغزی درافراد جوان است، دارند .

محققان پیشتر این نوع ژن را با افرادی که بیشترین خطرمبتلا به میگرن را داشتند ، ارتباط داده بودند.دراین رابطه، این محققان می دانستند که میگرن یکی ازعوامل خطر برای دچار شدن بیمار به پارگی عروق گردن است اما تابحال هیچ ارتباط بیولوژیکی بین این دو بیماری وجود نداشت .

پارگی عروق گردن به دلیل پاره شدن یکی ازشریان های تامین خون به مغز است.این پارگی کوچک، می تواند موجب فشردگی اعصاب مجاور وایجاد خون لختگی درعروق وانسداد جریان خون ودرنتیجه سکته مغزی شود .

 

اخبار علمی - ایرنا

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه