نشانه های کمبود ویتامین D در بدن را می شناسید؟

کمبود ویتامین D یکی از بیماری های شایع در بین مردم سراسر دنیا می باشد. این بیماری نشانه های خاصی دارد که اگر شما آن ها را در خود مشاهده کردید باید خیلی زود خودتان را به پزشک مراجعه کرده و برای بهبود وضعیت سلامتی خود اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که این نشانه ها تنها به عنوان یک پیش درآمد در به این بیماری می باشند و گرنه شما حتما باید آزمایش خون مخصوص تشخیص کمبود ویتامین D را بدهید تا کمبود آن در بدنتان مشخص شود.

نشانه های کمبود ویتامین D در بدن را می شناسید؟

1. رنگ پوست تیره : آفریقایی ها به شدت در معرض خطر هستند. افراد با رنگ پوست تیره، 10 برابر بیش تر از افراد با رنگ پوست روشن باید در معرض آفتاب قرار بگیرند. طبق نظر دکتر Holick رنگدانه های پوست                          افراد به عنوان یک کرم ضد آفتاب طبیعی عمل می کند، لذا لازم است افراد برای تامین این ویتامین بیشتر در معرض نور آفتاب باشند.

2. بی حوصلگی : سروتونین، هورمون مغزی که به میزان حوصله و خلق افراد بستگی دارد، در معرض نور روشن افزایش و در زمان نزول نور آفتاب کاهش می یابد.

3. سن بالای 50 سال : با افزایش سن، میزان دریافتی ویتامین D پوست از طریق آفتاب کم می شود. در این سنین افراد بیشتر وقت خود را در خانه سپری کرده و میزان دریافتی این ویتامین در آنها کم خواهد بود.

4. چاق بودن : ویتامین D مانند هورمون ویتامین، محلول در چربی است.یعنی چربی بدن افراد مانند یک مخزن جمع کننده این ویتامین عمل می کند، لذا افراد چاق نسبت به افراد لاغرتر نیاز به ویتامین D بیشتری دارند.

5. درد استخوان ها : طبق گفته دکتر Holick بسیاری از افرادی که برای درد (به ویژه درد همراه با خستگی) به دکتر مراجعه می کنند، دچار فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن هستند. بسیاری از اینها نشانه هایی از کمبود ویتامین D است.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع : باشگاه خبرنگاران

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه